חזרה למאמרים
ארגון שמבין את חשיבותם של מהנדסי האו"ש להצלחת הארגון בטווח הארוך ישלב אותם לאורך כל הדרך בהחלטות הניהוליות, בבניית המודלים העסקיים ובבחינה מתמדת של הסביבה העסקית המשתנה

הנדסת תעשייה וניהול היא אחד מתחומי ההנדסה הרבים, העוסק בשיפור מערכות ותהליכים שבהם כרוכים יחד אנשים וטכנולוגיה. תחום זה מתפתח במקביל לשינויים הטכנולוגיים (כמו התפתחות מדעי המחשב ומערכות התקשורת) והשינויים החלים בסביבה העסקית.

בדומה לתחומים אחרים בהנדסה, הנדסת תעשייה וניהול נוגעת גם בהיבטים הטכנולוגיים שבחיי העבודה, אך גם בהיבטים ההתנהגותיים. לעומת תחומי ההנדסה השונים, על מהנדס תעשייה וניהול מוטלת האחריות לשלב בין התחומים השונים ולהצליח להשפיע על אנשים, על תהליכים, על קבלת החלטות ארגוניות, ועל אופן יישומן וביצוען בפועל.

תחומי עיסוקו של מהנדס התעשייה והניהול כוללים קשת רחבה של נושאים.
התחומים העיקריים הם:

תחום ארגון ושיטות

הנדסת ארגון ושיטות (או"ש) עוסקת בניתוח עבודת האדם כיחיד או כצוות. האדם משלב בתהליכי עבודתו טכנולוגיה, מכונות, כלים ועובדים נוספים. השילוב האופטימאלי בין טכנולוגיה ובין האדם המפעיל אותה, תוך התחשבות ביכולות ובמגבלות של גורמים אלו, הוא נקודת מפתח בתכנון ושיפור תהליכים.

תחום או"ש עוסק בתכנון, הקמה וניהול של תשתית התהליכים בארגון, והוא מהווה גורם משמעותי בהוצאה לפועל של תוכניות פעולה עסקיות של הנהלת הארגון. התחום מעניק הן ידע והן שיטות עבודה למנהלים, במטרה לייעל תהליכי עבודה ולהטמיע שינויים נדרשים.

תחום האו"ש אחראי בעיקר על הקשר בין הדרישות של הגורם העסקי והתרגום לשיטות עבודה הכולל את הגדרת היחידות הארגוניות והתהליכים העסקיים.

מהנדס תעשיה וניהול

עבודתו של מהנדס תעשייה וניהול היא בעיקרה הדאגה לשיפור מתמיד של תפוקת הארגון והפחתת העלויות הכרוכות בפעילותו. למהנדס תעשייה וניהול השפעה רבה על המהלכים הפרקטיים המתרחשים בארגון, ועבודתו כוללת פעולות של אפיון, ניתוח, וליווי פיתוח ותפעול של כל אותן מערכות מורכבות המשלבות גורמים אנושיים וטכנולוגיים כאחד. על מהנדס תעשייה וניהול להיות יעיל באופיו ובאוריינטציה שלו, ולהיות מסוגל לעבוד בשיתוף פעולה עם מנהלי משאבי האנוש בארגון, מנהלי מערכות המידע, ויתר המחלקות הלוגיסטיות (כספים, שיווק, רכש וכו').

על מהנדס התעשיה וניהול להיות מסוגל לתאם בין כל אלה על הצד הטוב והיעיל ביותר ולסייע להצלחת הארגון ולשיפור מתמיד בביצועיו.

מהנדס תעשיה וניהול ותרומתו לארגון

העולם הכלכלי והעסקי נמצא בימים אלה בטלטלה וחשיבה מחדש, שווקים תנודתיים וצרכים משתנים דורשים בחינת המצב הקיים (באמצעות לימוד מעמיק של פעילות היחידה ושל המבנה הארגוני שלה במכלול היבטים, כגון: תהליכי עבודה, מערכות המידע, היקפי פעילות, משימות, תפקידים, בקרה וניהול ועוד) וגיבוש פתרונות יצירתיים לשם שיפורו. תקופה זו מציבה בפני ארגונים אתגרים חדשים שלא ידעו מעולם. ארגונים נדרשים "להפוך כל אבן" ולהיערך לכל תרחיש אפשרי.

מרבית הארגונים נוקטים בצעדים של שינוי צורת התפעול, ייזום או הרחבת פעילויות בשווקים הנושקים לפעילותן הקלאסית ואיתור הזדמנויות עסקיות חדשות. פעילויות אלו ממוקדות רובן בטווח הקצר, וזאת על מנת לשפר במהירות את תזרים המזומנים ומיעוטן בטרנספורמציה של הארגון לטווח בינוני וארוך.

במצב זה, ארגונים נדרשים למהנדסי האו"ש על מנת לבחון את המצב הקיים ולספק את הכלים והנתונים המתאימים לניתוח וחיזוי יכולות וכישורי הארגון הנדרשים לשינויים העתידיים. בנוסף, על מנת למקסם את יכולות הביצוע הארגוניות בטווח הקצר והארוך.

בניית מודלים עסקיים ובחינת שינויים ארגוניים, ללא חשיבה מעמיקה וניתוחים מקיפים, במצב התנודתי המאפיין את השווקים כיום, עשוי לגרום לקבלת החלטות שגויה ולטעויות שייגרמו לנזקים בטווח הארוך.

האטה או משבר יוצרים שינויים המחייבים תגובות מהירות לסביבה העסקית המשתנה, אך התנהלות נכונה יכולה להיות קריטית וחיונית לארגון. ברוב המקרים הארגון יהיה חייב להתייעל ולהשתפר בתחומים שונים, אך איך ידע הארגון באילו תחומים כדאי ואפשר להתייעל? איך ידע הארגון מהי הקצאת המשאבים הנכונה והטובה ביותר? מהנדסי האו"ש יוכלו לתת את הפתרונות בכל שלב ולטווח הארוך.

ארגון שמבין את חשיבותם של מהנדסי האו"ש להצלחת הארגון בטווח הארוך ישלב אותם לאורך כל הדרך בהחלטות הניהוליות, בבניית המודלים העסקיים ובבחינה מתמדת של הסביבה העסקית המשתנה.

דבר חושן-
בימים אלה כשהבסיס הכלכלי והארגוני מאותגר, חברות זקוקות לכל סיוע בבחינת עתידן בשוק, זאת תוך ניצול מקסימאלי של משאביהן. זה הזמן לערב את האו"ש ולקרוא לדגל את כל אלו המביאים עמם ראייה מערכתית של צרכי הארגון ויכולים להביא לשיפור אמיתי.

פרסומים קשורים
נשמח לשפר את החיים של אנשים
.גם בארגון שלך
© 2020 חושן פתרונות הנדסת תעשייה וניהול בע"מ. כל הזכויות שמורות |
מדיניות פרטיות