חזרה למאמרים
החדשנות הטכנולוגית המאפיינת את ימינו והשינויים הכלכליים הפוקדים ארגונים מחייבים שינוי בעיצוב הארגוני על מנת לשמור, לטפח ולשפר את הביצועים הפיננסיים

ישנם 6 גורמים המוצעים לעיצוב הארגון על מנת למקם ארגון לפני עמיתיו ומתחריו (עפ"י סקר שנערך על 1,100 נדגמים מחברות שונות ומדינות שונות):

 1. דרכי פעולה/ עבודה "זמישות" (זריז וגמיש)

  זהו הגורם הקריטי ביותר עבור הצלחת עיצוב הארגון. הקפדה על שיפורו תגדיל את סיכוי הארגון להיות שחקן מוביל פי 5. פעולה בדרכים אלו תתרום לארגון בחסכון של זמן ומשאבים וקבלת החלטות, בנוסף דרכי עבודה אלו מאפשרות תגובה מהירה יותר לשינויים והשגת תשואה גבוה יותר בהשקעות הארגון. שילוב השיטה במערכים כמו משאבי אנוש, ניהול ביצועים.

 2. מרכז ערך מוסף

  יושב במטה הארגון. מרכז אפקטיבי מגדיל את הסיכוי להיות שחקו מוביל פי 3. האחריות העיקרית הינה הקצאת כספים למטרת פיתוח אסטרטגיית הארגון. בארגונים מובילים מרכז זה תומך גם בתקנים ובשיטות עבודה מומלצות, ביקורות ביצועי עובדים וזיהוי הזדמנויות לשיתופי פעולה פנימיים והזדמנויות עסקיות. מרכז טוב יגדיר מדדי ביצוע מרכזיים אשר יעזרו בעיצוב הארגון.

 3. אחריות מובהקת עבור רו"ה

  הסיכוי להיות שחקן מוביל גדל פי 3 כאשר האחריות מוגדרת וברורה. האחריות מוגדרת ע"י: תאימות וישימות לאסטרטגיית הארגון, והעומדים בראשם הינם בעלי השפעה על תוצאות רו"ה.

 4. מבנה ניהול שטוח וממוקד

  הקפדה על גורם זה תגדיל את הסיכוי להיות שחקן מוביל פי 2. גורם זה עיקרו בצמצום שכבות הניהול, שיפור הבנת השווקים והרחבת אחריות המנהלים. ארגונים אשר שומרים על קשר הדוק יותר בין המטה לחזית יוכלו להגיב בצורה מהירה יותר לשינויים.

 5. שימוש יעיל בשירותים משותפים

  ארגונים אשר בעלי יכולת להעביר תפקיד ניהולי מיחידה עסקית לארגונית הם בעלי סיכוי גדול פי 2 להיות שחקן מוביל. בד"כ תהליכים אלו הם חוצי ארגון ומשולבים באמצעות פתרונות ,IT לכן על מנת לבצע שימוש יעיל ונכון בשירותים חיצוניים (מיקור חוץ), תהליכים אלו חייבים להתנהל תוך כדי תכנון ובהתאמה לצרכי הארגון.

 6. תמיכה באנשים ובשיתופי פעולה

  ארגון בעל תרבות שיתופית מגדיל את סיכוייו להיות שחקן מוביל פי 2. ארגונים מובילים מגדירות יעדי שיתוף פעולה, מתגמלות על כך וממשות זאת באמצעות קבלת החלטות פשוטה. ארגון מוביל יחזיק מדיניות ואמצעי מדידה עבור שיתופי פעולה.

קיום ששת הגורמים יגדיל את סיכויי הארגון להיות שחקן עליון בין מתחריה בכ-50%.

דבר חושן-
הצלחת ארגון אינה תלויה במודל ארגוני ספציפי. ארגונים אשר מקיימים את ששת הגורמים הנ"ל סביר שיהיו יותר גמישים ופתוחים לכל השינויים העסקיים המשתנים. לצורך קיום הגורמים, יש לבצע הערכת מצב קיים (ע"י סקרים, וכלי בנצ'מרק מתאימים) ולבנות תכנית מותאמת בכדי להתגבר על האתגרים במצב הקיים.

 

פרסומים קשורים
נשמח לשפר את החיים של אנשים
.גם בארגון שלך
© 2020 חושן פתרונות הנדסת תעשייה וניהול בע"מ. כל הזכויות שמורות |
מדיניות פרטיות