חזרה למאמרים
Robotic Process Automation -RPA, כבר היום נעשה שימוש במגוון תהליכי אוטומציה כדי להחליף עבודה אנושית, וביניהם אוטומציה רובוטית של תהליכים. מדובר בתוכנה שהופכת תהליכי עבודה חזרתיים ומובנים לתהליכים אוטומטיים.
המציאות העסקית בימנו מורכבת מצורך עז לעמוד בקצב המסחרר של השוק, לספק שירות יעיל ומהיר ללקוח, לנהל תהליך קבלת החלטות מדויק ויומיומי ולשמור על יכולת טכנולוגית גבוהה.

עם השנים קיימת הבנה בקרב החברות השונות כי על מנת להתייעל ולהציב מטרות ויעדים אשר יובילו את החברה קדימה. יש לנהל תשתית נתונים רחבה – כמות מידע שעל בסיסה ניתן יהיה לקבל החלטות, למדוד ביצועים ובעיקר למנוע טעויות חוזרות ונשנות.

המידע נאסף דרך טכנולוגיות ומערכות מידע המייצרות מאגרי נתונים לעיתים מדויקים יותר ולעיתים פחות. המידע שימושי לעסק ומאפשר לו לגדול ולהרחיב את פעילותו.

אז מה זה בכלל RPA?

RPA  הינו שם לתהליכים המתבצעים ע"י תוכנה המאפשרת כתיבת תהליכים בצורת סדר פעולות של הוראות אותן יודע הרובוט לבצע.

תחום הRPA – תהליכים אוטומטיים אותם מבצע רובוט בדמות תוכנה המחקה את פעולות האדם במערכות השונות.

רובוט אחד יכול לבצע מספר משימות במקביל, לרובוטים (לפחות בינתיים) אין זכויות תעסוקה והם עובדים 24/7, כולל שבתות וחגים, וכך מתאפשרת זמינות מירבית ללקוחות.

הרובוט, שעוקב אחרי ביצוע הפעולות, יודע גם "ללמוד" את שגרות העבודה ולהציע תהליכים נוספים שניתן להפוך לאוטומטיים. המידע שנשאסף על ידי הרובוט יכול לתרום לפיתוח העסק, למשל באמצעות זיהוי שווקים בצמיחה, או נקודות חולשה בזרימת המידע בארגון. בנוסף, פעילות זו חוסכת זמן לעובד ומאפשרת לו להפוך את הזמן שלו לאיכותי יותר, תומרת למניעת טעויות, גידול בנתוני המידע בחברה וקבלת מידע איכותי יותר.

למה אנחנו צריכים RPA

ה RPA מציע התחדשות טכנולוגית המהווה פתח לעולם האוטומציה והאינטליגנציה המלאכותית והינו קל להטמעה ובעל כמה יתרונות נוספים:

1. פיתוח עצמי בעלות מזערית

כל חברה אשר עברה תהליך בחירת מערכות או התחדשות טכנולוגית מבינה ויודעת כי פיתוח עצמי הינו תהליך יקר, ארוך, הדורש משאבים רבים הן פנימיים והן חיצוניים. תוכנות ה RPA מציעות את אפשרות הפיתוח העצמי בעלות נמוכה יחסית, קניית הרובוט מאפשרת קבלת מוצר אותו החברה מתאימה לעצמה בלבד, וההתאמה יכולה לחזור ולהשתנות על פי צרכיה ללא תלות בתשתיות נוספות.

2. ממשק ללא הגבלה

מערכת ה RPA מאפשרת יצירת ממשק בין מערכות שונות בחברה. שכן הרובוט מבצע פעולת חיקוי של משתמש אנושי ולכן יכול להפעיל את המערכות השונות ללא צורך בהתאמה ביניהן. עלות פיתוח ממשק עלולה להיות יקרה מאוד, ארוכה ולא תמיד ניתנת למימוש. פרויקטים לצורך יצירת ממשקים בין מערכות או בניית תהליך אוטומטי במערכת לרוב יקרים מאוד ומאבדים מחשיבותם לאחר שמערכות ישנות בחברה מתחלפות בחדשות יותר. הרובוט למעשה מתפקד כממשק בין שלל המערכות ויכול אף ליצור ממשק מורכב שכן יכול להפעיל תהליך המורכב ממערכות שונות ומעולמות שונים.

3. זמן עבודה איכותי יותר

השעות הפרודוקטיביות של העובד ביום אינן רבות, העובד עלול להישאב למשימות טכניות שגוזלות את זמנו, משעממות ומסיחות את דעתו. מכאן נובעות טעויות המצטברות ולרוב נשמרות בתשתית הנתונים של החברה. בנוסף העובד לא תמיד מצליח למלא את המשימות המורכבות יותר אותן הוא נדרש למלא. RPA מאפשר לבצע תהליכים אלו החוזרים ונשנים אשר אינם דורשים שיקול דעת אנושי בצורה מהירה וללא טעויות. כאן נוצרת ההזדמנות לאפשר לעובד להשקיע עצמו במשימות איכות ומורכבות, לייעל את עבודתו ומכאן לתרום להתייעלות ורווחי החברה.

4. חיסכון משאבים לטווח הארוך

יחד עם התייעלות העובדים מגיע גם חיסכון בשעות עבודה, שעות עבודה שווה כסף והשקעה של חברה בכמות עובדים מסוימת לצורך ביצוע משימות. הרובוט יוכל לחסוך בשעות עבודה אשר אין בהן צורך ובכך לגרור חיסכון כספי משמעותי לחברה.

יתרונות וחסרונות בתהליך

יתרונות:
חיסרונות:

לסיכום, הרובוטים אינם מחליפים את העובדים אלא מפנים להם זמן להתפתח ולהעמיק, ובכך להתקדם ולקדם את הארגון. העלות של פתרון RPA מתקזזת עם השעות שהעובדים מבזבזים על תהליכי עבודה חזרתיים ומובנים.
עובדי הידע הם המרוויחים הגדולים מעבודה משותפת עם רובוטים – בזכותם הם יכולים להשקיע זמן רב יותר בחשיבה יצירתית ובפיתוח המידע והידע שלהם – ושל הארגון.
לטובתם ולטובת כולנו.

 

פרסומים קשורים
נשמח לשפר את החיים של אנשים
.גם בארגון שלך
© 2020 חושן פתרונות הנדסת תעשייה וניהול בע"מ. כל הזכויות שמורות |
מדיניות פרטיות